Małżeństwo

Małżeństwo jest siódmym sakramentem wymienianym przez kościół katolicki. Jest to święty sakrament, dlatego osoby decydujące się na jego zawarcie muszą być w pełni dojrzali nie tylko pod względem prawnym ale również pod względem psychicznym i emocjonalnym. Jest to sakrament dwojga osób: kobiety i mężczyzny, którzy podejmują dobrowolna i nieprzymuszoną decyzję na wspólne życie. Prawdziwe małżeństwo opiera się na miłości, wzajemnym zaufaniu, wierności i prawdomówności. Małżeństwo jest sakramentem nierozerwalnym i jest ważne do śmierci, dlatego człowiek który chce oddać całe swoje życie musi kochać i wiedzieć, że chcę z tą osobą spędzić jego resztę.

Co należy wiedzieć przygotowując się do sakramentu małżeństwa?

1. Sakrament małżeństwa winien być poprzedzony zaręczynami w gronie rodzinnym, przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym ślubem.

2. Narzeczeni zgłaszają się w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego osobiście najpóźniej trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa. Rezerwacji terminu ślubu należy dokonać odpowiednio wcześniej.

3. W kancelarii parafialnej przedstawiają osobiście następujące dokumenty:

- dowody osobiste

- metryki chrztu do ślubu kościelnego (ważność: 6 miesięcy), które wybieramy z parafii, w której był chrzest. Gdyby na świadectwie nie było adnotacji o bierzmowaniu, to dodatkowo wybieramy zaświadczenie o bierzmowaniu z parafii, w której odbyło się bierzmowanie.

- spisane na karteczce dane dotyczące świadków ślubu (nazwiska i imiona, wiek, adresy zameldowania)

- narzeczeni podają również informację dotyczącą miejsca i daty przyjęcia I Komunii Świętej.

- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich

- świadectwa nauki religii z ostatniej klasy (świadectwa szkolne z oceną z religii lub oddzielne świadectwa z religii)

- wniosek konkordatowy z USC (ważny tylko 3 miesiące, licząc do daty ślubu!) lub Akt Ślubu Cywilnego.

UWAGA! Należy sprawdzić całkowitą zgodność danych osobowych na dokumentach z poz. 1, 2 i 3 (imiona i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców). W przypadku jakiejkolwiek niezgodności, należy prawnie skorygować dane w Urzędzie Państwowym lub Kościelnym (tam, gdzie występuje błąd).

- świadectwo wygłoszonych zapowiedzi

- w przypadku wdowców - metryka śmierci współmałżonka.

4. Rozmowa duszpasterska przed ślubem w 2 etapach:

- spisanie protokołu przedślubnego oraz wystawienie zapowiedzi, inne ustalenia szczegółowe. Spisanie protokołu zajmuje ok. 1 godz.,

- spotkanie w dniu poprzedzającym ślub (gdy wszystkie dokumenty zostały złożone np. zapowiedzi, zaświadczenia o odbytym kursie przedmałżeńskim, inne brakujące w dniu spisywanie protokołu). Na tym spotkaniu ustalane są wszystkie szczegóły ceremonii ślubnej.

5. Narzeczeni sami troszczą się o wystrój kościoła na swoja uroczystość ślubną. W naszej parafii dekoruje się tylko ołtarze. Nie ma możliwości dekoracji nawy głównej. Z racji pojawiającego się braku wyczucia / graniczących czasami z niekompetencją /niektórych firm dekorujących kościół parafia zastrzega sobie prawo do odmowy dekoracji przez firmy, które uprzednio dopuściły się w kościele parafialnym świadomego uszkodzenia wyposażenia kościoła. Narzeczeni mają obowiązek wcześniejszego poinformowania jaką firmę dekoracyjną planują zatrudnić.

6. Posługę muzyczną w czasie ślubu w naszej parafii pełni organista. Inne zespoły muzyczne mogą uświetnić uroczystość na zasadzie dodatkowej posługi. W związku z coraz częściej pojawiającego się wśród zespołów muzycznych braku wyczucia iż kościół jest miejscem świętym część muzyki sakralnej w czasie uroczystości ślubnej jest zarezerwowana wyłącznie dla organisty. Narzeczeni mają więc obowiązek uzgodnienia ceremonii ślubnej z organistą.

7. Narzeczeni mają obowiązek skontaktowania się z kościelnym / po ślubach wejście do kościoła pozostaje zaśmiecone a w naszej parafii sprzątanie po uroczystości ślubnej nie należy do obowiązków kościelnego /

8. Fotograf i kamerzysta musi spotkać się z księdzem przed uroczystością aby otrzymać informacje co należy a czego nie wolno robić w czasie ceremonii, np. niedopuszczalne jest kamerowanie gości w czasie Ewangelii i kazania – Słowo Boże jest ważniejsze od uwieczniania twarzy gości; niedopuszczalne jest filmowanie w czasie konsekracji i podniesienia z racji szacunku dla Eucharystycznej obecności Jezusa.

Terminy oraz tematy nauk przedmałżeńskich w naszej parafii dla osób planujących zawarcie małżeństwa do Wielkiego Postu roku 2015. Spotkania odbywają się w salce katechetycznej o godzinie 18:00.

- 14.02.2016 niedziela – Moja wiara w Chrystusa i uczestnictwo w życiu Kościoła. Życie religijne rodziny.

- 21.02.2016 niedziela – Sakramentalny wymiar małżeństwa. Małżeństwo w świetle prawa cywilnego i kościelnego.

- 28.02.2016 niedziela – Powołanie małżonków do miłości.

- 06.03.2016 niedziela – Powołanie małżonków do rodzicielstwa.

- 13.03.2016 niedziela – Poradnia Rodzinna: Odpowiedzialne małżeństwo i naturalne planowanie rodziny.

- 20.03.2016 niedziela – Poradnia Rodzinna: Rozwój miłości w małżeństwie. Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego.

- 03.04.2016 niedziela – Liturgia sakramentu małżeństwa i jej znaczenie. Porady praktyczne.

- 10.04.2016 niedziela – Dzień skupienia – konferencja: znaczenie Eucharystii i modlitwy w życiu małżeńskim. Godzina 16:30 – spowiedź. Godzina 17:00 – Msza Święta. Godzina 18:00 – zakończenie przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Twoje IP: 54.81.79.128